КП "БМРЦ"

                                                                                                           

Баранівський міжшкільний ресурсний центр (БМРЦ) - місце можливостей. 

За останні 10 років середній час, який батьки проводять у спілкуванні з дітьми, скоротився з 90 до 17 хв. на тиждень. У шаленому темпі сучасного світу ми не лише не встигаємо почути свого сина чи дочку. Ми втрачаємо розуміння їхніх проблем і потреб. Натомість не втомлюємося обурюватися: звідки беруться ці «проблемні» підлітки? І чому молодь масово виїжджає з громади?
Чи молодь їде з громади виключно тому, що там, у Києві чи у Польщі, можна більше заробити? Частково - так, але, переважно, ні. Молодь їде, оскільки на місцях відсутні можливості  для самореалізації. 

Молодь  шукає можливості САМОРЕАЛІЗУВАТИСЯ. Самореалізація, а не лише кошти, є головним рушієм.

Очевидно, що теперішні 10-ти річні діти більш розвинені, ніж 15-ти річні підлітки 1990-х. Можливості, які дає сучасна техніка, смартфони та Інтернет, дозволяють дітям навчатися набагато швидше і без допомоги дорослих. Але чи встигає за ними шкільна програма? І чи допомагає дітям вчитель з користю проводити час «у гаджетах», користуватись ними не лише для іграшок?
Діти-школярі в 13-17 років в Україні мають власні онлайн магазини, патенти на винаходи, ведуть онлайн канали... ведуть підприємницьку діяльність, і, часом, утримують цілі сім’ї... Діти не стільки заробляють гроші - вони самореалізовуються.

Сучасний випускник школи - це підприємливий інноватор, здатний змінювати навколишній світ, розвивати економіку за принципами сталого розвитку, конкурувати на ринку праці та мотивований вчитися впродовж життя. 

 

Що таке коворкінги та навіщо вони Баранівській громаді?

Шкільні коворкінги (майстерні) є майданчиком для створення умов ТУТ і ЗАРАЗ. Це - простір для освіти та самоосвіти, розвиток професійних компетенцій і розкриття підприємницького потенціалу вже у підлітковому віці.
Насправді, дуже дорого робити такі майстерні в кожній школі громади, які б відповідали сучасним вимогам. Для довідки: орієнтовний кошторис для оснащення швейного коворкінгу - 300 тис. грн., столярного - 800 тис. грн, робототехніки - 150 тис. грн, 3D-моделювання - 200 тис. грн.
А ще якщо подивитися на завантаження шкільних майстерень на тиждень, то більше 60% часу вони простоюють. І навіть якщо знайдуться такі кошти, то вкладання їх в оснащення майстерень виглядає неефективним, бо техніка буде простоювати.
Тому інноваційністю шкільних коворкінгів є одночасний доступ не тільки учнів шкіл, а й місцевої молоді та людей старшого віку, які можуть відвідувати заняття та вчитися використовувати сучасне обладнання.
Ідея ж полягає в тому, щоби зробити школу відкритою для всіх мешканців громади - будь-хто з мешканців ОТГ, який має ідеї, але не має можливості закупити всю необхідну дороговартісну техніку може працювати в коворкінгу.
Тому Інститут громадянського суспільства спільно з Баранівською міською радою завдяки підтримці Європейського Союзу створив умови для того, щоб вчителі, учні, молодь в Баранівській громаді змогли отримувати нові знання, нові вміння і нові можливості через вдосконалення шкільного процесу таким чином, щоб знання перетворювалися у вміння, а вміння давали можливість дітям і молоді творити нові продукти, які можуть бути реалізовані та покращити матеріальний стан родин.
Це досягається через створення, комплектування і максимально ефективну діяльність шкільних технічних коворкінгів.
Ми бачимо коворкінги як місце МОЖЛИВОСТЕЙ. Можливість навчання, здобування основ професій, місце саморозвитку, де всі бажаючі можуть за допомогою сучасного обладнання і технологій реалізовувати свої  проекти.
Жива, а не онлайн комунікація з однодумцями громади сприятиме формуванню спільноти, яка буде творити майбутнє - чи то нові вироби, чи інноваційні проєкти розвитку громади.

Що пропонуємо МИ?
•    Передусім - забути про старий формат «шкільної майстерні» і про нудні уроки трудового. Шкільний коворкінг - це сучасно і цікаво як для учнів, так і для дорослих!
•    Визнати факт, що старшокласники уже заробляють гроші, але переважно некваліфікованою фізичною працею
•    Стимулювати школярів до власної справи - заробітку власними знаннями і вміннями
•    Скористатися сучасними технологіями комунікацій та продажів товарів і послуг через Інтернет
•    Інвестувати у майбутнє громади


Що вже зроблено?
У жовтні 2018 року в м. Баранівка відкрилися швейний та технічний коворкінги за адресою вул. Звягельська 7Е (за автостанцією), а на весні 2019 запрацювала теплиця, встановлена на території Полянківської школи. Ці відкриті простори були створені завдяки проєкту «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ», який реалізується Баранівською міською радою, Інститутом громадянського суспільства та ПП «Галекс-Агро» за фінансової підтримки Європейського Союзу.

 

Шкільні коворкінги були створені у форматі нового освітнього закладу - Міжшкільний ресурсний центр (МРЦ).

У коворкінги було закуплене сучасне професійне обладнання відомих фірм JANOME, METABO, DREMEL. Тут є все, що потрібно для створення одягу, виробів з дерева та металу – швейні машинки, оверлоки, вишивальна машинка, прасувальна дошка, верстат фрезерний, вертикально-свердлильний, токарний по дереву, токарно-гвинторізний по металу та ще більше сотні різних інструментів. Також приємною несподіванкою було встановлення в Баранівському МРЦ - 3D принтера, який має високу популярність серед дітей та дорослих.

 

Яка користь від коворкінгів?                                                                                                                                                                                              
для молоді                                                                                                                             
•    можливість самореалізації
•    досвід роботи на сучасному обладнанні                                                                                                                        
•    місце для «тусовки» творчої молоді
•    база для «набивання ґуль» стартапів та нових проектів
•    професійна орієнтація
для школи
•    можливість вчителям практично застосувати найсучасніші методи викладання у новій освітній програмі
•    підвищення якості технологічної освіти
•    нові учнівські навички та компетентності, а відтак - успіхи учнів на олімпіадах і конкурсах
для мешканців  
•    реалізація власних творчих ідей
•    підвищення кваліфікації або й перекваліфікування/перепрофілювання
•    замовлення продукції/послуг у коворкінгах, напр. дрібний ремонт
•    обмін знаннями та ідеями
для бізнесу
•    підвищення кваліфікації учнів (студентів) - майбутніх найманих працівників чи самозайнятих підприємців
•    можливість виготовлення продукції на замовлення, у т.ч. невеликих партій
•    спроможність проводити навчання та виховувати кадри для власних потреб
для влади
•    місце комунікації та взаємодії активної молоді
•    платформа зв’язків громадськості та бізнес сектору
•    місцевий економічний розвиток (гроші залишаються в ОТГ - підтримка місцевого бізнесу)                          
•    самозайнятість населення (внаслідок чого люди залишаються на місцях, створюються нові робочі місця, збільшуються надходження в бюджет)
•    популяризація ОТГЩодня, з 9:00 до 15:00 в коворкінгах проходить освітня частина. На сучасному обладнанні працюють учні 5-11 класів Баранівського Ліцею №1 і Баранівського Ліцею №2 ім. О. Сябрук. Час з 15.00 до 18.00 відведено для гуртків. На сьогодні працюють безкоштовні гуртки: технічний (деревообробка), швейний, 3D моделювання. Для дітей зі шкіл міста Баранівка гуртки проводяться в четвер з 16.00 до 18.00, для дітей зі старостатів - в суботу з 10.00 до 14.00 (10.00-12.00 - Полянки, 12.00-14.00 - Кашперівка, Зеремля). Підвіз здійснюється шкільними автобусами безкоштовно.
Формат занять в коворкінгах також передбачає проведення майстер-класів, тобто за декілька годин інтенсиву кожен має змогу створити власні вироби чи то з тканини, дерева, металу, чи надрукувати з пластику.

                      

 

А в час, коли немає уроків і гуртків МРЦ відкриває свої двері для усіх мешканців ОТГ незважаючи на вік.
Будь-хто може працювати на сучасному обладнанні за попереднім записом. На сьогодні, відкриті майстерні Баранівського МРЦ працює за тимчасовим графіком з 8.00 до 17:15. Як тільки набереться група зацікавлених працювати у вечірній час, графік роботи закладу зміниться.
Кожну з майстерень адмініструють спеціалісти, які завжди прийдуть на допомогу. А для початківців пропонується навчання роботи на техніці, де можна оволодіти всіма необхідними навичками.

За півтора роки роботи МРЦ було проведено:
•    більше 500 уроків трудового навчання, які відвідали понад 790 учнів
•    30 різноманітних майстер класів, які відвідали понад 400 дорослих і дітей ОТГ
•    6 навчань роботи на сучасній техніці для дітей та дорослих
•    10 навчань для вчителів Баранівської ОТГ, з них 4 виїзних навчань (Львів, Житомир, Тернопільська область)
•    в жовтні 2019 року на базі Баранівського МРЦ відбувся семінар «Розвиток Міжшкільних ресурсних центрів та шкільних коворкінгів як генераторів розвитку громади», участь в якому взяли більше 60 освітян, керівників МНВК (МРЦ) та представників громад з усієї України
•    в теплиці здійснили три посадки: перша (весна 2019) – 5400 горщиків квітів для громади, друга (літо 2019) – 2000 прянощі, третя (осінь 2019) – салат, шпинат, зелена цибуля, редька.

Що можна робити в коворкінгах не учням?
Усі - від малого до великого - можуть відвідувати МРЦ. Тут можна замовити виготовлення виробу, чи самостійно (під наглядом адміністратора) скористатись технікою.
А найкреативніші і найпідприємливіші можуть реалізувати свої творчі задуми під брендом «Мрії в дії», назву якого визначили жителі громади, і продати виготовлене через онлайн магазин або фейсбук-сторінку «Мрії в дії». Від авторів потрібні ідеї та виконання. За згодою вироби продадуть під брендом «Мрії в дії».
Замовивши продукцію або послугу по ремонту в Баранівському МРЦ ви зробите власний вклад для перспективного розвитку молоді ОТГ.

Послуги швейного коворкінгу:
•    індивідуальне пошиття одягу
•    дрібний ремонт одягу
•    укорочення виробів
•    машинна вишивка
•    підгін виробу по фігурі
•    пошиття домашнього текстилю (штори, постільна білизна, скатертини та ін)
•    заміна підкладок, блискавок, тощо;

Послуги технічного коворкінгу:
•    порізка матеріалу
•    фігурне фрезерування
•    токарні роботи
•    фугування
•    індивідуальне виготовлення меблів із масиву
•    виготовлення елементів декору, тощо;

3D принтер:
•    розробка індивідуальних 3D моделей
•    друк на 3D принтері елементів з пластику ABS PLA.

Індивідуальне навчання. Курси підвищення технічної майстерності.

Команда проекту ЄС «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» прагне, аби все, що отримала Баранівська громада в рамках проекту ЄС максимально ефективно використовувалося.

Приходьте в МРЦ,  користуйтеся,  навчайтесь,  вимагайте проведення уроків та гуртків для Ваших дітей в МРЦ, використовуйте усі ці можливості, щоб стати успішними для власного добробуту та спільного добробуту громади!


 

 

Контакти:
Баранівський МРЦ
м. Баранівка, вул. Звягельська, 7Е
тел. 0976452035
https://www.facebook.com/actdreaming/
Режим роботи: пн-пт з 8.00 до 17:15, сб з 8:00 до 15:00